Одноповерхові промислові будівлі є одним із найбільш поширених типів будівель.
У таких будівлях розташовано від 75 до 80% виробничої площі. Це пояснюється тим, що саме в одноповерхових будівлях можна розмістити важке обладнання, раціонально забезпечити зв’язок внутрішньо цехового транспорту із загальнозаводським, вирішити питання аерації і природного освітлення.
Одноповерхові будинки не тільки найбільш поширені з сучасному виробництві, вони є власне своєрідними пращурами всіх типів промислових будівель, Одноповерхові промислові будівлі формувалися завдяки надбанням інженерної думки в галузі технології, конструкції й будівельних матеріалів.
Найбільш яскравими подіями, що вплинули на формування і розвиток одноповерхових будівель ХІХ ст., визначають такі, як:
- перехід з від кустарних майстерень до фабричної промисловості;
- застосування сучасних матеріалів, таких як енергозберігаючі сендвіч-панелі купити які можна в компанії Rauta.
Високий ступінь пластичності чавуну визначив його широке осування. Щодо цього, цікаве виникнення двотаврової балки, як приклад інтуїтивного вибору найбільш раціонального перерізу ще до того, як було виконано інженерний розрахунок.
Узагальнюючи етапи розвитку одноповерхових швидкомонтованих будівель, можна було б визначити такі три етапи, як найбільш значущі:
- будівлі невеликої ширини (15-25 м) із боковим освітленням, горищем, двоскатним дахом, зовнішнім водостоком;
- збільшення ширини корпусу до 40 м, завдяки використанню будівель швидкомонтованого типу. Природне освітлення і аерація здійснювалися завдяки вікнам середньої частини будівлі, розташованими зверху;
- необмежене збільшення ширини будівлі завдяки застосуванню освітлювальних надбудов або штучного освітлення, систем інженерного забезпечення і внутрішнього водостоку. Подальше зростання геометричних параметрів одноповерхових будівель привело до відмови від вікон (якщо це не є функцією психологічного світла) і ліхтарних надбудов. Це сталося завдяки застосуванню сучасної інженерної інфраструктури, яка забезпечувала всі необхідні параметри мікроклімату за умовами технології і нормального функціонування людини на виробництві.
Які властивості одноповерхових промислових будівель зробили їх такими поширеними?
Серед переваг такого типу будівель можна назвати:
- порівняно легка організація технологічного процесу (по горизонталі);
- зручний зв’язок окремих ділянок.