Захист зернових культур від шкідників: найкращі практики та інновації

12 тисяч років тому люди вже використовували різні хитрощі для збільшення врожаю. А згідно з дослідженнями різних компаній до 2050 року нам знадобиться приблизно на 70% більше харчових продуктів (через збільшення чисельності жителів Землі). Тому нам потрібні сучасні техніки та методики збільшення врожаю та його збереження — захисту від шкідників.

При цьому захист від шкідників потрібно розглядати як комплекс інструментів, методів та стратегій, що використовуються для збереження кількісно-якісних показників зернової культури. Адже при ігноруванню діяльності комах варто чекати до 25% втрат урожаю.

Захист зернових культур від шкідників: найкращі практики та інновації

Сучасні розробки в сільському господарстві пропонують різноманітні хімічні, біологічні та роботизовані рішення. Розглянемо найефективніші.

Найкращі практики у захисті зернових культур

3 сучасні способи захисту зернових культур:

  1. Хімічні речовини. Інсектициди, гербіциди, родентициди, фунгіциди. Ефективні при боротьбі зі шкідниками, хворобами та бур’янами.
  2. Біологічні засоби Бактерії, віруси, комахи-паразити, гриби-патогени. Безпечні для довкілля та людини. Мінімальний ризик розвитку резистентності у шкідників.
  3. Інтегрований підхід. Поєднання хімічних, біологічних та технічних методів.
Захист зернових культур від шкідників: найкращі практики та інновації

На окрему увагу заслуговують 2 напрямки у захисті зернових культур від комах-шкідників — використання машин (технічний метод) і небулізація (хімічний метод).

Машини для захисту рослин від шкідників

6 видів машин для захисту зернових культур:

  1. Автомати-обприскувачі. Машини для розпорошення на полі інсектицидів, фунгіцидів, гербіцидів. Можуть бути змонтованими на трактори або самохідними. Особливість полягає у різноманітних насадках для обприскування залежно від типу сільгоспкультур, а також у системах регулювання витрати та рівномірності розпилення.
  2. Пневматичні сівалки-обприскувачі. Поєднують у собі функції сівалки та обприскувача, що дозволяє одночасно здійснювати посів та обробку полів. Оснащені баками для засобів захисту культур та механізмами для точного дозування, розподілу препаратів.
  3. Трактори з навісними обприскувачами. Трактори, на які встановлюються спеціальні баки із засобами захисту рослин та системами обприскування. Переваги — висока маневровість та прохідність.
  4. Агродрони. Застосовуються для моніторингу врожаю, внесення добрив, стимуляторів росту та засобів захисту рослин. Автоматизація цих процесів дозволяє збільшити швидкість та площу обробки.
  5. Комбіновані машини. Поєднують у собі посів, внесення добрив та захист рослин. Призначені для максимальної оптимізації процесів ведення сільського господарства, відрізняються високою продуктивністю.
  6. Автономні роботи для обробки полів. Здатні автоматично обприскувати, прополювати та удобрювати поля. Оснащуються датчиками для визначення стану ґрунту та сільгоспкультур, а також ШІ для прийняття рішень.
Захист зернових культур від шкідників: найкращі практики та інновації

Небулізація — обробка зернових інсектицидами

Забезпечує 100% знищення всіх шкідників та надійний захист зерна від шкідників. В його рамках проводиться розпилення мікрочастинок інсектициду над зерном. Залежно від вибраного препарату та його дозування дорослі особини комах гинуть протягом 1-3 днів після обробки. Потім поступово гинуть всі інші форми шкідників. Виникнення нових вогнищ зараження виключено, оскільки препарати продовжуватимуть працювати (до 1 року без необхідності проводити повторну обробку).

Для небулізації існує 2 ефективні препарати — «Гранпротек, КЕ» та «Пірігрен-50, ХТ». Як приклад розглянемо роботу з «Пірігрен-50, ХТ».

Застосування «Пірігрен-50, ХТ»

Особливості препарату:

  • забезпечує ефект — від 6 до 12 місяців;
  • витрати — від 4 до 8 літрів на 100 тонн зерна;
  • діюча речовина — піріміфос-метил.

Як застосовується препарат у рамках небулізації:

  1. На лінію закладки зерна у сховище встановлюється спеціальне обладнання — розпилювач.
  2. Проводиться розрахунок дозування — визначається обсяг препарату на кожних 100 тонн зерна.
  3. Виконується розпилення зерна в потоці (також небулізація може проводитися безпосередньо при зберіганні врожаю в елеваторі або під час його відвантаження).

Щоб провести небулізацію з «Пірігрен-50, ХТ», не потрібно наймати спеціальну ліцензовану бригаду — із завданням впораються штатні працівники агрокомпанії. Їм потрібно лише пройти короткий інструктаж у фахівців компанії Sojam (винахідник методу небулізації та розробник препаратів, описаних вище).

Після завершення небулізації зерно можна відразу використовувати для переробки — періоду дегазації немає. У складі інсектициду піріміфос-метил, і рівень його концентрації в зерні буде мінімальним навіть при найбільшому дозуванні препарату.

Відповісти, який метод захисту зернової культури найкращий, неможливо. Адже кожен має свої плюси та мінуси, ефективність та рівень безпеки. А деякі аграрії радять застосовувати одразу кілька методів, щоби отримати максимальний захист. Але у випадку із небулізацією це зайве.

Оставьте комментарий