Цікаві факти про Юпітер

Юпітер — п’ята планета від Сонця і найбільша у всій Сонячній системі. За розміром він в 11 разів більший за Землю і в 2,5 раза масивніший за всі інші планети разом узяті! Своє ім’я Юпітер отримав на честь грізного давньоримського верховного бога-громовержця.

Юпітер належить до групи зовнішніх планет — газових гігантів. Він складається з водню і гелію і цим дуже схожий на звичайну зірку. Астрономи навіть іноді називають його «невдалою зіркою».

Цікаві факти про Юпітер

Один рік на Юпітері триває майже 12 земних років, а навколо своєї осі він обертається швидше за всі інші планети сонячної системи: доба на Юпітері пролітає всього за 10 земних годин. Для такого неповороткого гіганта це просто божевільна швидкість.

На знімках із космосу Юпітер виглядає смугастим через те, що атмосфера, яка оточує планету, складається з двох різних типів хмар. Світлі хмари — легкі та холодні, темні — важкі та гарячі. Один з одним шари цих хмар не перемішуються, а чергуються. Ось і виходить, що Юпітер нібито пофарбований у білі та руді смуги.

У Юпітера є кільця, але вони набагато тонші і блідіші, ніж кільця Сатурна і Урана. І їх усього чотири. А складаються вони, як і всі кільця газових планет-гігантів, з космічного пилу.

У Юпітера 67 супутників! У нічному юпітеріанському небі має бути тісно від такої кількості місяців. Найбільші супутники Юпітера — Ганімед, Каллісто, Іо і Європа — схожі на планети земної групи. А Ганімед за своїми розмірами навіть більший за Меркурій.

[h2]Аварія на Юпітері

У 1992 році, вперше за весь час вивчення космосу, астрономам вдалося стати свідками великої космічної аварії та на власні очі побачити зіткнення двох небесних тіл Сонячної системи: Юпітера і комети Шумейкерів-Леві. До зіткнення ця комета років двадцять рухалася поблизу орбіти Юпітера, поки не наблизилася до нього на небезпечну відстань. Юпітер тут же захопив комету своїм гравітаційним полем і розірвав на 24 шматки. Уламки комети ще два роки літали навколо Юпітера, поки нарешті не врізалися в його атмосферу. Перед тим, як почати масоване бомбардування його поверхні, вони вишикувалися один за одним у гігантську космічну чергу. Це було фантастичне видовище!

Таємниці Юпітера

Одна з головних таємниць Юпітера — Велика Червона Пляма, унікальний ураган-довгожитель, який вирує на планеті ось уже кілька сотень років. І не вщухає! Велика Червона Пляма за розміром набагато більша за всю планету Земля. А 350 років тому, коли її вперше виявив італійський астроном Джованні Кассіні, площа урагану на Юпітері була ще більшою.

Велика Червона Пляма — не єдиний юпітеріанський ураган, там є ще кілька плям трохи менше: Мала Червона, Біла і Коричнева. Чому ці урагани-антициклони не вщухають десятиліттями, для астрономів загадка.

Ще одна нерозгадана таємниця Юпітера — це його «гарячі тіні». На Землі, як і на всіх інших планетах Сонячної системи, в тіні завжди прохолодніше, ніж під палючими променями Сонця, а на Юпітері все навпаки! Щоправда, там немає ні дерев, ні високих гір, зате безліч тіней на поверхню Юпітера відкидають його супутники. Загадка ж полягає в тому, що в тих місцях на поверхні планети, куди падає тінь від супутників, температура чомусь не знижується, а стає ще вищою.

16